تولید نوشتن کپشن حرفه ای

چطور کپشن حرفه ای تولید کنیم؟

معمولا زمانی که برای خرید محصولی به مرکز خریدی مراجعه می کنید با چند گزینه برای خرید مواجه می‌شوید که شما را به خود جذب می‌کند، اما احتمالا انتخاب شما بر اساس پیشنهاد و جمله ی فروشنده خواهد بود. یک کپشن حرفه ای نیز همانند یک جمله فروشنده عمل می‌کند.
برای اینکه بتوانید کپشن حرفه ای و موثری را بنویسید باید شناخت کافی از مفهوم کپشن داشته باشیم. لذا در ادامه ابتدا به بررسی کپشن می‌پردازیم و سپس راهکارهای تولید یک کپشن حرفه ای را مرور می کنیم.

کپشن چیست؟

متنی که در زیر یک تصویر یا محتوای بصری، بعنوان توضیح یا اهدافی دیگر قرار داده می‌شود را کپشن Caption می‌گویند. ما با کلمه کپشن بیشتر در شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام یا تلگرام در ساختارها و شکل‌های مختلفی برخورد داریم. حجم محتوایی که برای کپشن پست ها قرار می دهید معمولا استاندارد و مقدار مشخصی دارد و این مقدار در هر شبکه‌های اجتماعی با هم متفاوت است. به عنوان مثال در اینستاگرام کپشن می‌تواند تا ۲۰۰۰ کاراکتر طول داشته باشد و از شکلک‌های مختلف در آن استفاده شود. همچنین شما می‌توانید تا ۳۰ هشتگ مختلف را درون کپشن خود قرار دهید، اما هشتک‌گذاری اصول خود را دارد که باید در مورد آن اطلاعات کسب کنید.

چرا نوشتن یک کپشن خوب در اینستاگرام اهمیت دارد؟

نوشتن یک کپشن خوب و حرفه ای می‌تواند در سرگرم کردن مخاطبان شما تاثیر بسیاری بالایی داشته باشد و واکنش آنها نسبت به پست شما را چند برابر کند. بنابراین شما می توانید به کمک کپشن‌های خوب، پست‌هایتان را برای مخاطبان جذاب‌تر کند و در نتیجه، لایک‌های بیشتری از آنها دریافت خواهید کرد. به علاوه، کپشن خوب باعث می‌شود که شانس تعامل مخاطب و نظر گذاشتن او برای شما بیشتر شود.

انواع کپشن در اینستاگرام و تلگرام

 • کپشن های آموزنده و علمی
 • کپشن های آموزشی
 • کپشن مسابقه، نظرسنجی و بازی‌های مختلف
 • کپشن های پشت صحنه
 • کپشن داستانی و روایتی
 • کپشن ماجرایی
 • کپشن مینیمالیستی

ویژگی های یک کپشن خوب برای اینستاگرام و تلگرام

 • برخورداری از ایده و طرح مناسب
 • دعوت از مخاطب به انجام کاری
 • استفاده از تعداد مناسب هشتگ
 • استفاده از لحن و طرز بیان صمیمانه
 • استفاده از ایموجی
 • تبلیغ حساب های کاربری شبکه های اجتماعی دیگر خود در اینستاگرام
 • اختصار و ایجاز

نکته های مهم برای نوشتن متن های عالی برای کپشن اینستاگرام و تلگرام

ویرایش و بازنویسی

همیشه قبل از اینکه پست تان را منتشر کنید، یک بار دیگر متن کپشن را برای خودتان بخوانید. با اینکار، نه تنها اشتباهات املایی و انشایی متن اصلاح می‌شود، بلکه فرصتی پیدا می‌کنید تا متن کپشن را به ساده‌ترین و خواناترین شکل ممکن ویرایش کنید.

شناختن مخاطبان خود

اولین قدم برای اینکه بتوانید مخاطبان خود را بشناسید باید متن های زیبا و موثری برای کپشن های اینستاگرام خود بنویسید و بفهمید مخاطبان شما چه کسانی هستند. سعی کنید جواب این سوالات را در مورد دنبال کنندگان اینستاگرام خود پیدا کنید: آنها اکثراً چه جنسیتی دارند؟ چند ساله هستند؟ در کجا زندگی می‌کنند؟ شغلشان چیست؟ به چه چیزهایی علاقه دارند؟ زمانی که جواب سوال هایتان را بدانید می‌توانید محتوای مناسبی را بر اساس سلایق و نیازهای مخاطبان خود به آنها ارائه دهید. 

 معرفی شبکه های اجتماعی

در کپشن های خود دیگر شبکه های اجتماعی برند خودتان را معرفی کنید با این کار شما به مخاطبانتان این فرصت را می دهید تا شما را در دیگر دیگر شبکه های اجتماعی دنبال کنند یا بالعکس.

در نظر گرفتن حجم نوشته

 اکثر مردم نمی‌خواهند وقت زیادی را پای خواندن یک مطلب یا پست اینستاگرام بگذارنند. پس بهتر است تا جای ممکن، متن های کوتاهی برای پست های خود بنویسید. البته، نه بیشتر از حد لازم.

قرار دادن مهمترین کلمات را در ابتدای کپشن اینستاگرام

چند خط اول متن خود را به نحوی بنویسید که توجه کاربران به آن جلب شود و کنجکاو شوند تا ادامه آن را بخوانند. زمانی که کاربران اینستاگرام آخرین پست های اینستاگرام را مشاهده کنند و شروع متن برایشان جذاب نباشد دیگر ادامه مطلب را مطالعه نمی‌کنند.

استفاده از هشتگ های به جا و مناسب

سعی کنید همیشه در پست‌هایتان حداقل از یک هشتگ استفاده کنید. نکته ای که باید هنگام نوشتن هشتگ به آن توجه کنیم این است که 1- از هشتگ های مرتبط استفاده کنید. 2- از چند هشتگ به صورت متوالی در متن استفاده نکنید. 3- هنگام انتخاب هشتگ مواردی را پیدا کنیم که بیشترین محبوبیت را دارند. 4- از هشتگ ها در انتهای کپشن استفاده کنید.

مطرح کردن یک سوال یا درخواست را در کپشن اینستاگرام

برای اینکه بتوانید نظرات بیشتری را نسبت به پست تان دریافت کنید این است که در کپشن خود یک سوال را از فالوورهای خود بپرسید یا یک درخواست را با آنها مطرح کنید.

استفاده از ایموجی ها در کپشن (شکلک‌های کارتنی)

در دنیای دیجیتال امروز ایموجی‌ها نقش مهمی ایفا می کنند. ایموجی‌ها به طور مستقیم بیانگر احساسات نویسنده ی متن هستند. این موضوع در پیام های روزانه نیز به طور جدی اهمیت دارد. متن هایی که دارای ایموجی هستند فضای صمیمی تری را با کاربر ایجاد می کنند. علاوه بر این استفاده از ایموجی نشان می‌دهد که نویسنده ی متن تا چه اندازه شوخ طبع و هیجان انگیز است. 

داشتن لحن صمیمی در متن کپشن

سعی کنید لحن خود را متناسب با اینستاگرام انتخاب کنید. بهترین پست های اینستاگرام، لحن دوستانه و حتی شوخ طبع دارند و سویه‌ی شخصی یک برند را به نمایش میگذارند. به همین دلیل، شما باید لحن پیام برندتان را برحسب مقتضیات و ملاحظات طرز بیان در اینستاگرام تنظیم کنید.

تشویق مخاطب به تعامل

ایجاد تعامل باعث می‌شود که مخاطب شما، احساس نزدیکی بیشتر با صفحه اینستاگرامتان بکند و با وفاداری بیشتری پست های شما را دنبال کند. پس همیشه سعی کنید کپشن های بنویسید که مخاطب را تشویق به تعامل با شما بکنند. 

تبلیغ کانال‌های اجتماعی دیگر در اینستاگرام

شما می‌توانید از کپشن پست اینستاگرام‌تان برای تبلیغ سایر حساب‌های کاربری‌تان در شبکه‌های اجتماعی دیگر استفاده کنید. این کار روش خوبی برای آگاه‌کردن دنبال‌کنندگان‌تان است تا بدانند که چطور و کجا می‌توانند شما را پیدا کنند.

از ‌فالوورها بخواهید که دوستانشان را تگ کنند.

‌فالوورهایتان را ترغیب کنید که از طریق تگ کردن دوستانشان، پست را با آنها به اشتراک بگذارند.

مخاطب را به شرکت در یک مسابقه یا چالش دعوت کنید.

مسابقه ها یا چالش می تواند ابزارهای خوبی برای افزایش مشارکت مخاطب و قرار دادن برند در معرض دید باشند. در این روش، شما از ‌فالوورهایتان می‌خواهید که یکی از عکس های خودشان با موضوع مسابقه را در صفحه‌شان منتشر کنند و در کپشن، از هشتگ های موردنظر شما استفاده نمایند. قواعد و قوانین مسابقه را برای افراد علاقمند در کپشن بنویسید و حتی یک لینک هم در بیو بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 − 1 =